Op dinsdag 10 juni jl. werd de gemeenteraad bijgepraat tijdens een informatiesessie op het kantoor van Stichting Utrecht Science Park over de stand van zaken omtrent de leefbaarheid op het Utrecht Science Park. Daar werden de resultaten van een enquête onder student-bewoners en de plannen van o.a. de supermarkt, SSH en Universiteit Utrecht gepresenteerd rondom dit thema.
Het programma voor de Utrecht Science Week 2025 is bekend. Vanaf nu kun je je inschrijven voor één of meerdere van de vele inspirerende programmaonderdelen. Komende weken volgen nog meer programmaonderdelen. Neem alvast een kijkje, schrijf je in voor de programmaonderdelen waar jij graag bij wil zijn en mis niks!
Het was een bijzondere avond vol innovatie en ondernemerschap, waarbij de startups van UtrechtInc in de spotlight stonden tijdens de 20e editie van de Philips Innovation Award Grand Final.
De nieuwe, voor zover bekend grootste en meest complete Evolutietuin ter wereld, is officieel geopend. Wetenschappelijk directeur van de Botanische Tuinen, Edwin Pos, benadrukte de rol van de Evolutietuin in relatie tot kennis over diversiteit in het plantenrijk en het ontstaan daarvan. Margot van der Starre, vice voorzitter van het College van Bestuur van de Universiteit Utrecht, verrichte de openingshandeling samen met Pos.
DNA ziet er niet altijd uit als de bekende dubbele helix. Soms vouwt het zich in ongebruikelijke vormen. Een van die vormen is de G-quadruplex (G4), een soort knoop in het DNA. Deze knopen spelen een rol bij het aan- of uitzetten van genen. Maar als ze niet op tijd worden ontward, kunnen ze schade aan het genoom veroorzaken. Onderzoekers van de groep van Puck Knipscheer, in samenwerking met het Karolinska Institutet, hebben nu een verrassend mechanisme ontdekt dat deze knopen onder controle houdt. Hun bevindingen zijn op 12 juni gepubliceerd in Science en kunnen bijdragen aan nieuwe behandelstrategieën voor ziekten zoals kanker.
Het aantal dierproeven van de Universiteit Utrecht en het UMC Utrecht is in het afgelopen jaar opnieuw gedaald. Er is een daling van 14.192 in 2023 naar 12.584 in 2024. Dit blijkt uit het gezamenlijke Jaarverslag Dierproeven 2024.
Op 1 oktober 2024 begon Paul Coffer als wetenschappelijk directeur van het strategische thema Life Sciences van de Universiteit Utrecht. Inmiddels is hij ruim een half jaar verder. De wittebroodsweken liggen achter hem; het vizier staat op scherp. Wat trof hij aan, en waar wil hij naartoe? “We hebben alles in huis – nu is het tijd om elkaar écht te vinden.”
Hoe maken we samen de regio Utrecht duurzamer, inclusiever en innovatiever? Hogeschool Utrecht geeft daar een helder antwoord op met de nieuwe merkcampagne Hoe? HU! Vanaf 5 juni promoot de HU zichzelf hiermee nadrukkelijk als partner voor regionale samenwerking en maatschappelijke impact.
Onderzoekers van het Prinses Máxima Centrum ontdekten samen met internationale partners dat een vorm van nierkanker bij kinderen, Wilms tumor, veel meer genetische veranderingen bevat dan eerder gedacht. Deze ontdekking kan in de toekomst leiden tot nieuwe, gerichtere behandelopties, waaronder immunotherapie.
Van vrijdag 26 september tot en met zondag 5 oktober bruist het Utrecht Science Park van nieuwsgierigheid en ontdekkingen tijdens de jaarlijkse Utrecht Science Week. Gedurende ruim een week opent het Utrecht Science Park haar deuren voor iedereen die geïnteresseerd is in zowel toegepaste als fundamentele wetenschap. In nauwe samenwerking met diverse partners wordt een gevarieerd en actueel programma samengesteld, met bijzondere aandacht voor thema’s als duurzaamheid en gezondheid.
Zuurstofgebrek rondom de geboorte is wereldwijd een belangrijke oorzaak van sterfte en ontwikkelingsproblemen bij pasgeborenen. Het kan leiden tot problemen in de motoriek, het gedrag en de cognitie. Deze problemen zijn in de vroege ontwikkeling nog niet altijd zichtbaar, en de gevolgen van zuurstofgebrek op adolescenten en volwassen leeftijd zijn op dit moment grotendeels nog onbekend. Het is daarom van belang om kinderen die te maken hebben gehad met ernstig zuurstofgebrek rond de geboorte ook in hun puberteit te blijven vervolgen. Dat is een van de belangrijkste aanbevelingen van arts-onderzoeker neonatologie Corline Parmentier (UMC Utrecht), die op 27 mei promoveerde.
Speciaal voor kinderen met kanker is het met het oog op hun gezondheid belangrijk om voorzichtig te zijn met sterk verhoogde eiwitinname. Deze conclusie trekken onderzoekers van de Hoeijmakers-groep in het Prinses Máxima Centrum na onderzoek bij muizen naar de invloed van voeding op DNA-schade. Om meer te weten te komen over de precieze mechanismen en effecten vindt er in het Máxima vervolgonderzoek plaats.