Ombion Centre for Animal-free Biomedical Translation viert lancering en opening locatie

Op 7 juli 2025 werd het Ombion Centre for Animal-free Biomedical Translation officieel gelanceerd en opende het zijn locatie op het Utrecht Science Park. Het centrum stimuleert de overgang naar dierproefvrije medische innovaties en werkt samen met meer dan 60 partners aan onderzoek, educatie en toepassing in de praktijk.
Op 7 juli 2025 is het Centre for Animal-free Biomedical Translation, ondersteund door het Nederlandse Nationaal Groeifonds, officieel gelanceerd onder haar nieuwe naam: Ombion Centre for Animal-free Biomedical Translation.
De lancering van Ombion vond plaats tijdens een feestelijk evenement in het Life Sciences Incubator-gebouw op het Utrecht Science Park, waar veel gasten aanwezig waren. Tegelijkertijd werd de nieuwe locatie van Ombion op dezelfde plek geopend. De opening van het centrum en de onthulling van de nieuwe naam en het logo werden verricht door Marten van den Berg, Directeur-Generaal Landbouw van het Ministerie van Landbouw, Visserij, Voedselzekerheid en Natuur, samen met Daniela Salvatori, interim wetenschappelijk directeur van Ombion.
Het ministerie diende de aanvraag voor het Nationaal Groeifonds in, die vorig jaar werd toegekend. Dit heeft geleid tot de oprichting van het centrum. In zijn toespraak benadrukte Directeur-Generaal van den Berg de steun van het ministerie voor het Ombion Groeifonds-initiatief en de doelen ervan.
Tijdens het middagprogramma werden in pitchvorm de belangrijkste projecten en activiteiten van Ombion gepresenteerd. Daarbij kwam de samenwerking tussen diverse organisaties binnen dit publiek-private partnerschap en de verschillende ziektebeelden die betrokken zijn, aan bod.
Na de presentaties konden de aanwezigen op een informatiemarkt kennis maken met onderzoeksresultaten en demonstraties van de projecten die deel uitmaken van het Ombion-programma. Het evenement werd afgesloten met een levendige netwerkbijeenkomst.
Start van de operationele fase
De lancering vormt een belangrijke mijlpaal voor Ombion, omdat hiermee ook de operationele fase van het centrum van start gaat. In eerste instantie richt het centrum zich op vier transitieprojecten die het voordeel van dierproefvrije vertaaltechnieken aantonen in specifieke medische onderzoeksgebieden: ALS, taaislijmziekte, artrose & reumatoïde artritis, en astma & COPD. Daarnaast zal het centrum onderwijs, training, advies en ondersteuning bieden om de acceptatie en het gebruik van dierproefvrije biomedische innovaties te bevorderen. Met deze activiteiten voert Ombion een geïntegreerd programma uit dat de transitie naar dierproefvrije vertaling versnelt en de verdiencapaciteit van Nederland versterkt.
Daniela Salvatori: “Vandaag is een belangrijk moment, omdat we het centrum officieel openen en onze samenwerking lanceren, verbonden door een gedeelde missie om de transitie naar dierproefvrije biomedische vertaling te versnellen. De energie in de zaal was inspirerend – een weerspiegeling van de passie en betrokkenheid die dit initiatief voortstuwen. Ik kijk ernaar uit om de community te zien groeien en hoop dat onze publiek-private samenwerking zich verder zal consolideren en openstaat voor nieuwe projecten en initiatieven, zowel nationaal als internationaal.”
Partnerschap
Binnen Ombion werken meer dan 60 partners samen, waaronder universiteiten, onderzoeksorganisaties, bedrijven, regelgevende instanties, overheidsorganen, patiëntenorganisaties en NGO’s, om de weg vrij te maken voor de transitie naar dierproefvrije biomedische vertaling. De oprichters van Ombion zijn Universiteit Utrecht, Hogeschool Utrecht, UMC Utrecht, UMC Groningen en Maastricht University.
Over Ombion Centre for Animal-free Biomedical Translation
Ombion is een nationaal centrum dat dierproefvrije innovaties en expertise ontwikkelt en verspreidt. Het doel is om de overgang van nieuwe biomedische innovaties naar patiënten en gebruikers te verbeteren en te versnellen, tegen lagere kosten en zonder het gebruik van dieren. Dit leidt tot veiligere, effectievere en betere medicijnen, terwijl dierproeven worden verminderd. Samen met talrijke nationale en internationale partners werkt Ombion aan de ontwikkeling en verspreiding van dierproefvrije biomedische innovaties en kennis.

Laigo Bio op het Utrecht Science Park haalt €11,5 miljoen aan investeringen op
Laigo Bio, een start-up gevestigd op het Utrecht Science Park in het Life Sciences Incubator-gebouw, maakte vandaag bekend €11,5 miljoen aan investeringen opgehaald te hebben van een groot aantal vooraanstaande financiers.

Ronald McDonald Huis Utrecht presenteert plannen voor nieuw, groter Huis met 50 kamers
Ronald McDonald Huis Utrecht bouwt aan haar toekomst. Op het Utrecht Science Park, naast het Wilhelmina Kinderziekenhuis en op loopafstand van het Prinses Máxima Centrum, heeft Ronald McDonald Huis Utrecht vergevorderde plannen om een geheel nieuw, duurzaam Huis met 50 gastenkamers te realiseren. De voorbereidingen zijn in volle gang en volgens de planning starten de bouwwerkzaamheden in de tweede helft van 2026. Het doel is om het nieuwe Huis in de loop van 2028 te openen. Met deze uitbreiding kan het Huis meer gezinnen van ernstig zieke of zorgintensieve kinderen een warm thuis bieden, zodat ze dag en nacht dicht bij hun zieke kind kunnen zijn.

Vernieuwing en verduurzaming UMC Utrecht
De komende jaren wordt het grootste gedeelte van het UMC Utrecht gerenoveerd, verbouwd of nieuw gebouwd. Een groot deel van onze gebouwen is al bijna veertig jaar oud en vraagt om vernieuwing en verduurzaming.

Jubileumeditie Utrecht Science Week groot succes
De vijfde editie van de Utrecht Science Week was een groot succes! Met meer programmaonderdelen, locaties, sprekers en bezoekers dan ooit, kijken we terug op een enerverende week. De variëteit in programmaonderdelen en diversiteit in publiek was mooi om te zien. Het baanbrekende onderzoek hier op het Utrecht Science Park blijft zo niet achter gesloten deuren, maar krijgt op deze manier de kans om anderen te inspireren.