3D-geprinte medicatie: op maat voor elk kind

De apotheek van het Prinses Máxima Centrum is klaar om te starten met een baanbrekende innovatie: het 3D-printen van medicatie. Met deze nieuwe technologie kan orale medicatie precies worden afgestemd op de behoefte van een kind met kanker, wat zorgt voor betere therapietrouw en effectievere behandelingen.
Veel oraal toe te dienen medicijnen zijn ontwikkeld voor volwassenen en zijn niet in de juiste dosering beschikbaar voor kinderen. Lidwien Hanff, hoofd ziekenhuisapotheek: ‘We worden uitgedaagd om de slimste oplossingen voor kinderen te bedenken. Bij de intensieve behandeling met medicatie, chemotherapie en immunotherapie moet de kwaliteit van leven van een kind zo hoog mogelijk blijven, dat is ook de missie van het Máxima. Wij adviseren over medicatie die altijd gericht is op zoveel mogelijk comfort voor het kind.’ Orale geneesmiddelen worden daarom soms omgezet in drankjes, die vaak niet lekker smaken, en bij onjuist gebruik tot doseerfouten kunnen leiden. Handmatig bereide capsules zijn een alternatief, maar dit proces is tijdrovend en de kwaliteit is lastig te waarborgen.
Precieze dosering
Ziekenhuisapotheker Rogier Lange vertelt: ‘Het Máxima gaat als één van de eerste ziekenhuizen in Nederland nu starten met 3D-printen van medicatie. Heel praktisch moet je je voorstellen dat we met de nieuwe apparatuur gummi-achtige tabletten met medicatie printen. Een kind kan er op kauwen en ze zo gemakkelijk innemen of ze kunnen opgelost worden voor toediening via de sonde.’ Het grote voordeel: precieze dosering, afgestemd op het individuele kind. ‘We verbeteren de therapietrouw door de medicatie eenvoudiger en prettiger in gebruik te maken. We voorkomen daarmee ook onnodige intraveneuze toediening. Ook hopen we in de toekomst combinatiepillen te kunnen maken, waardoor kinderen minder losse medicijnen hoeven in te nemen,’ aldus Rogier Lange. De ruimten in de ziekenhuisapotheek worden aangepast, de apparatuur is reeds geïnstalleerd. Na een periode van testen en valideren worden de eerste tabletten in de loop van 2025 daadwerkelijk verstrekt.
Samenwerking en innovatie
De implementatie van 3D-printen is mogelijk dankzij samenwerking met partners, zoals de Universiteit Utrecht, het UMC Utrecht en het bedrijf CurifyLabs. Het 3D-printen van medicatie is een grote stap vooruit in de behandeling van kinderen met kanker. Door in te zetten op innovatie, zorgen we ervoor dat elk kind de juiste dosering in een prettige toedieningsvorm krijgt. Zo maken we behandelingen niet alleen effectiever, maar ook kindvriendelijker.
Foundation
Zorgverzekeraars vergoeden het apparaat niet, omdat 3D-printing nog niet routinematig wordt toegepast in ziekenhuizen. Daarom is een financiële bijdrage van donateurs geworven om deze technologie toegankelijk te maken. Dankzij het werk van de Prinses Máxima Centrum Foundation is dit gerealiseerd.

UtrechtInc is erkend in de Financial Times-ranking “Europe’s Leading Startup Hubs 2026.”
Hoewel UtrechtInc trots is op deze erkenning, zijn de echte sterren van dit verhaal de ondernemers, onderzoekers en studenten die elke dag door de deuren van de incubator lopen.

Doe jij mee aan de Utrecht Marathon of ben je een fanatiek hardloper? Meld je aan voor het Hardloopsymposium op 19 maart
Op zondag 31 mei staat het Utrecht Science Park weer in het teken van de Utrecht Marathon. Duizenden lopers verschijnen dan aan de start om een geweldige prestatie neer te zetten, het lopen van een kwart, halve of hele marathon! Om je optimaal voor te bereiden organiseert Stichting Utrecht Science Park, in samenwerking met partners Universiteit Utrecht, UMC Utrecht, Hogeschool Utrecht en Sportcentrum Olympos, een hardloopsymposium waar je geïnformeerd en geïnspireerd wordt om het beste uit je loopprestatie te halen.

Inschrijving geopend voor de validatieprogramma’s van UtrechtInc
Heb je je ooit afgevraagd wat er nodig is om onderzoek of een idee om te zetten in een startup? De validatieprogramma’s van UtrechtInc bieden een eerste stap. De inschrijving is nu geopend.

Utrecht Science Park-onderzoekers ontvangen prestigieuze Cancer Grand Challenge beurzen
Diverse onderzoeksgroepen met daarin onderzoekers van onder andere het UMC Utrecht, Prinses Máxima Centrum en Hubrecht Instituut zijn geselecteerd voor een prestigieuze Cancer Grand Challenge (CGC)-beurs. Cancer Grand Challenges werd in 2020 mede opgericht door Cancer Research UK en het National Cancer Institute in de Verenigde Staten. Het initiatief ondersteunt internationale, multidisciplinaire onderzoeksteams die zich richten op grote uitdagingen binnen het kankeronderzoek.