Recordaantal deelnemers over de finish op het zonovergoten Utrecht Science Park tijdens de HiPRO Utrecht Marathon

Op zondag 18 mei stond Utrecht volledig in het teken van sport. De HiPRO Utrecht Marathon beleefde een bijzondere editie met een volledige ronde op de marathonafstand en een recordaantal deelnemers van ruim 18.500. In de ochtend begonnen duizenden lopers aan hun run. Traditiegetrouw vonden de start en finish plaats op het Utrecht Science Park, dat het bruisende hart vormde van dit sportieve evenement.
Hardlopen wint aan populariteit, en dat was zondag 18 mei duidelijk zichtbaar tijdens de HiPRO Utrecht Marathon. Startnummers voor grote hardloopevenementen zijn tegenwoordig razendsnel uitverkocht, en Utrecht loopt daarin voorop: volgens een RIVM-onderzoek doet één op de vijf volwassen Utrechters aan hardlopen. Fors meer dan het landelijk gemiddelde.
Ook dit jaar onderstreepte het enthousiasme voor de sport zich met een recordaantal van ruim 18.500 deelnemers vanuit het hele land en zelfs daarbuiten. Dit jaar namen ongeveer 2.000 mensen deel aan de 10 kilometer, 13.500 aan de halve marathon en 3.000 aan marathon.
Vanaf 08:30 uur klonk het startschot voor de eerste lopers. In verschillende startwaves verspreid over de ochtend gingen de deelnemers van alle afstanden van start en trokken zij het parcours op. De route ging door een afwisselend decor van groene buitengebieden en de historische binnenstad van Utrecht. Bijzonder dit jaar was dat de marathonafstand opnieuw als één volledige ronde werd gelopen. De vernieuwde route gaf de marathonlopers een gevarieerd parcours, met een mooi deel door Houten en omgeving. Langs de route heerste een geweldige sfeer, met vele duizenden enthousiaste toeschouwers die iedereen een extra zetje gaven.
Strijd om de eerste plek
Op het parcours werd gestreden voor de eerste plek. Dit was voornamelijk te zien bij de Utrecht Science Park marathon. Utrechters Alex da Conceicao Frederico en Imo Muller golden vooraf als de favorieten. Maar zoals wel vaker: als twee honden vechten om een been, gaat de derde ermee heen. En die derde was Jelle Wijnja. Da Conceicao Frederico en Muller werden respectievelijk tweede en derde. Met de handen in de lucht kwam Wijnja als winnaar over de streep (2:29:11). Wijnja genoot onderweg van de sfeer: “Die was fantastisch. Er stond overal publiek langs de kant dat je toejuicht. Dat is supermooi.”
Bij de vrouwen leek het een strijd te worden tussen Mikky Ketels en Bregje Smits. Ketels, moest halverwege afhaken vanwege maagproblemen. Smits won met bijna twintig minuten voorsprong (02:47:11).
Community ontvangst Utrecht Science Park deelnemers
Speciaal voor de deelnemers die werken of studeren op het Utrecht Science Park organiseerden Stichting Utrecht Science Park, Universiteit Utrecht, Hogeschool Utrecht, UMC Utrecht en Sportcentrum Olympos een community ontvangst. Deelnemers konden er terecht voor tassenafgifte, relaxplekken en een hapje en drankje. Een ontspannen plek voor een goede voorbereiding op de loop en bij te komen na de finish. Maar liefst 2.000 medewerkers en studenten van het Utrecht Science Park deden mee aan een van de afstanden van de HiPRO Utrecht Marathon. De grote opkomst laat nogmaals zien hoe populair sport en beweging zijn, ook binnen de community van het Utrecht Science Park.
Ademonderzoek
In samenwerking met UMC Utrecht/WKZ heeft Stichting Utrecht Science Park dit jaar een ademonderzoek aan de marathon gekoppeld. Proefpersonen deden voor en na hun hardloopprestatie een ademhalingstest met een speciaal apparaat om de luchtweerstand in de longen te kunnen meten en te ontdekken of hier voor en na het hardlopen verschil in zit. Er wordt momenteel gekeken naar de onderzoeksresultaten.
Uitslagen
Er zijn veel topprestaties geleverd op deze mooie zonnige dag;
GenDX 10 KM
- Man: Sten ten Klooster – 34:17
- Vrouw: Lizzy Pons – 38:34
Om 09:00 uur startte de HiPRO Halve Marathon;
- Man: Lars Cazander – 01:10:58
- Vrouw: Floor Doornwaard – 01:21:48
Om 10:30 uur ging de Utrecht Science Park Marathon van start;
- Man: Jelle Wijnja – 2:29:11
- Vrouw: Bregje Smits – 02:47:1
Dit jaar was ook de Utregse Studentenbokaal weer een onderdeel, waarvan Team Fasta de winnaar was op de 10KM.
KWF
Net als voorgaande jaren steunde de Utrecht Marathon KWF Kankerbestrijding. Duizenden deelnemers zetten zich niet alleen fysiek in op het parcours, maar ook daarbuiten door actief sponsorgeld in te zamelen. Hun gezamenlijke inzet leverde een indrukwekkend bedrag op: €652.139.
Terugblik
De organisatie van de HiPRO Utrecht Marathon kijkt terug op een succesvolle editie. “Wat een hardloopfeest was het in Utrecht. Dit jaar stond er een recordaantal van 18.500 deelnemers aan de start. Van het Science Park naar Houten, de Utrechtse binnenstad en onder de Domtoren, overal werden de deelnemers ondersteund. We zijn trots op alle deelnemers van de HiPRO Utrecht Marathon.”
Belang van sport en bewegen op het Utrecht Science Park
Op het Utrecht Science Park wordt dagelijks gewerkt aan een gezonde, duurzame samenleving. Sport en bewegen spelen hierin een belangrijke rol. Het is geweldig om te zien dat een groot aantal sporters zich van hun sportiefste kant heeft laten zien op het Utrecht Science Park. Het was een prachtige dag. Tot volgend jaar!
Lees het nieuwsbericht van de organisatie hier.

Living Lab in de Spotlight: Utrecht Science Park
Utrecht Science Park kent verschillende living labs op het gebied van energie en circulariteit. Denk hierbij aan Lumifield waar onderzoek wordt gedaan naar het opwekken en bewaren van zonne-energie of de biovergister, waar organisch afval ingezet wordt als energiebron. Los van elkaar zijn dit al veelbelovende initiatieven. Met elkaar verbonden kunnen ze iets groters worden: een werkend, onderwijzend model van een circulaire campus. Dat is de ambitie achter Refinery of the Future, geleid door Prof. Bert Weckhuysen (Universiteit Utrecht), dat twee nieuwe stukjes aan de puzzel toevoegt: het omzetten van afgevangen CO2 in hernieuwbaar gas en van plastic afval in chemische bouwstenen

Van studentenidee tijdens challenge naar ReGreen Hut op Dutch Design Week
Op het Utrecht Science Park kan op warme zomerdagen de temperatuur flink oplopen, terwijl studenten juist behoefte hebben aan plekken om buiten te studeren, te ontspannen en verkoeling te zoeken. Tegelijkertijd is het planten van bomen niet altijd eenvoudig: onder de grond ligt een dicht netwerk van kabels en leidingen. Hoe creëer je dan toch schaduw, rust en groen?

Utrecht Science Week van start: maatschappelijke én economische impact van Utrecht Science Park in de spotlight
Van vrijdag 25 september tot en met zondag 4 oktober vindt de zesde editie van de Utrecht Science Week plaats. Het Utrecht Science Park opent dan zijn deuren voor een breed publiek en laat zien hoe onderzoek, innovatie en samenwerking leiden tot concrete maatschappelijke én economische impact. Tegelijkertijd onderstreept de week het belang van blijvende investeringen in kennis en innovatie.

Terugblik Utrecht Science Week: onderzoek, onderwijs en ondernemerschap in de spotlight
De Utrecht Science Week 2026 is ten einde. Ruim een week lang konden bezoekers genieten van workshops, lezingen, groepsgesprekken en rondleidingen over wetenschap en innovatie op het Utrecht Science Park. Met ruim dertig programmaonderdelen op meer dan 25 locaties was er volop gelegenheid om wetenschap van dichtbij te beleven. We kijken terug op een fantastische week, waarin nogmaals duidelijk is geworden hoe essentieel samenwerking en de combinatie van onderzoek, onderwijs en ondernemerschap zijn, om de maatschappelijke uitdagingen van deze tijd op te kunnen lossen.