Overlevingspercentages van kinderen met kanker opnieuw hoger

De overlevingskans van kinderen met kanker blijft stijgen, blijkt uit cijfers die het IKNL heeft gepubliceerd. De zorgprofessionals en onderzoekers van het Prinses Máxima Centrum blijven zich inzetten om nog meer kinderen met kanker te genezen én de kwaliteit van leven van kinderen en survivors te verbeteren.
Ten opzichte van de periode 1990-1999 is het overlevingspercentage van kinderen die in 2010 t/m 2018 kanker kregen, duidelijk hoger. Voor diagnoses tijdens die laatste periode was de kans op overleving 84 procent, tegen 74 procent in de jaren ’90 van de vorige eeuw.
‘Het is goed om te zien dat de overleving van kinderkanker verder is gestegen’, licht Chief Scientific Officer prof. dr. René Medema de nieuwe IKNL-cijfers toe. ‘Bij diverse vormen van leukemie, zoals AML en ALL, zien we de grootste stijging dankzij een optelsom van veel verschillende verbeteringen. Maar over de hele linie zijn er nog te veel kinderen met een uiterst slechte prognose: de moeilijkst te behandelen tumoren blijven over. Daarom is het zo belangrijk om de krachten van zorgprofessionals en researchers te blijven bundelen binnen Nederland, binnen Europa en wereldwijd. Alleen samen kunnen we komen tot de doorbraken die nodig zijn om álle kinderen met kanker te genezen, met optimale kwaliteit van leven.’
Naar aanleiding van de nieuwe cijfers gaven kinderoncoloog dr. Wouter Kollen en kinderneurochirurg prof. dr. Eelco Hoving een interview aan het AD. Ze spraken onder meer over de stappen die worden gezet met immunotherapie voor behandeling van leukemie, de manier waarop nieuwe technologie artsen beter laat opereren en de aanpak om de kwaliteit van leven van kinderen en survivors blijvend te verbeteren.
Het volledige persbericht van IKNL kun je hier vinden. Het AD-interview staat hier.

Betweter Festival tijdens de Utrecht Science Week 2026: jouw idee voor een experiment is welkom!
De Utrecht Science Week start dit jaar op vrijdag 25 september. Het Betweter Festival in Tivoli Vredenburg is het altijd populaire onderdeel op de openingsavond. Dit jaar viert het Betweter Festival de tiende editie. Het kunst- & wetenschapsfestival, waar bezoekers zich onderdompelen in een unieke mix van talks, muziek, film, interactieve installaties en live onderzoek, doet een oproep om ideeën voor experimenten tijdens het festival in te sturen.

Prinses Máxima Centrum kan uitbreiden met innovatievleugel dankzij partnerschap van Foundation met Rabobank
Het Prinses Máxima Centrum voor kinderoncologie kan nog dit jaar beginnen met de uitbreiding van het centrum: een innovatievleugel van 5.000 m2. Dit wordt mogelijk gemaakt door een meerjarig strategisch partnerschap tussen de Prinses Máxima Centrum Foundation en Rabobank. De nieuwe innovatievleugel biedt ruimte aan vooruitstrevend onderzoek, innovatie in de zorg en samenwerkingsprogramma’s. Daarmee ondersteunt deze uitbreiding de ontwikkeling van betere en effectievere behandelingen voor kinderen met kanker.

Nieuwjaarsactie: Sporten met korting bij Sportcentrum Olympos
Medewerkers van de Universiteit Utrecht, Hogeschool Utrecht, UMCU, Hubrecht instituut en Westerdijk instituut, kunnen nu tijdelijk met 20% extra korting sporten bij Olympos!

Rapport Wennink: Life Sciences en biotechnologie belangrijke groeimotoren voor het verdienvermogen van Nederland
De Nederlandse Life Sciences- en biotechnologiesector kan een veel grotere bijdrage leveren aan het verdienvermogen van Nederland. Dat blijkt uit een nieuwe groeistrategie die vandaag is gepresenteerd als onderdeel van het adviesrapport van Peter Wennink. In het rapport van Peter Wennink wordt ook het Utrecht Science Park als één van de belangrijke innovatielocaties en bronnen van vooruitgang en groei genoemd.